Zwyczaje ślubne a wybór zespołu na wesele

Zwyczaje ślubne a wybór zespołu na wesele

Polska jest krajem bogatym w liczne tradycje, dotyczą one zwłaszcza doniosłych uroczystości. Bez wątpienia jedną z nich jest moment zawarcia związku małżeńskiego. Jak przygotować się do tego wydarzenia w odpowiedni sposób wraz z poszanowaniem rodzimych tradycji?

Fakt, że wplatamy w uroczystości ślubne wątek tradycyjny nie znaczy wcale, że rezygnować musimy z nowoczesnej oprawy. Nasza sala może być ubrana w stylu nowoczesnym i wcale nie przeszkadzało to będzie wizycie ludowego zespołu w czasie oczepin! Uroczystości weselne są same z siebie na tyle dostojne, że spokojnie możemy łączyć różne style bez szkody dla którejkolwiek ze stron. Oczywiście jak się domyślamy tradycje weselne różnić się będą od siebie między innymi regionem z którego pochodzi panna młoda. Zdarza się tak, że pewne obrzędy mogą być szokujące dla drugiej strony, czyli rodziny pana młodego i odwrotnie, Warto wcześniej więc je skonsultować, aby nikt nie czuł się zagubiony. Niektóre zwyczaje odbywają się bez akompaniamentu muzycznego inne wymagają towarzystwa takich osób jak zespół na wesele, który na przykład tworzył będzie odpowiednie przyśpiewki i świetnie zaakompaniamentuje panu młodemu, czy też wtórował będzie gościom. Z pewnością urozmaici on radosne obrządki. Tak jak wspominaliśmy zwyczaje są różne w zależności od rejonu. Na Kaszubach bardzo stary i popularny do teraz zwyczaj to tak zwane zrękowiny, które polegają na tym, iż kilka dni przed ślubem rodzice pana młodego wraz z nim udają się do rodziców panny młodej i tam wzajemnie obdarowują się prezentami. Jak domyślamy się w ten sposób obie rodziny mogą się lepiej poznać, a także zaskarbić sobie wzajemnie swoją sympatię. Na Pomorzu, Śląsku i części Wielkopolski popularny jest zwyczaj… tłuczenia szkła, tudzież porcelany. W Wielkopolsce zwyczaj nosi nazwę „tłuczenia butelek”. Dzień, w innych rejonach tydzień, przed planowaną uroczystością ślubną goście weselni, rodzina i sąsiedzi gromadzą się przed domem panny młodej, by w radosnej atmosferze zabawy tłuc szklane elementy. Zwyczaj ten zaczerpnięty jest od naszych zachodnich sąsiadów i wedle wierzeń odpędzać ma złe moce i przynosić przyszłej pani domu pomyślność. To małe przyjęcie ma także aspekt praktyczny, pokazuje bowiem jak sprawną gospodynią jest przyszła panna młoda.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + 6 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>