Podróżowanie z pupilem – blaski i cienie podróży

Podróżowanie z pupilem – blaski i cienie podróży

Posiadanie zwierzaka domowego jest nie tylko obowiązkiem, ponieważ często wiąże się z wieloma przyjemnościami. Radość, którą sprawia na co dzień pupil może jednak chwilami zostać zaburzona. Mowa między innymi o takich sytuacjach, w których nie za bardzo wiemy, co ze zwierzakiem zrobić. Wyjazdy służbowe czy wakacje z rodziną stają pod znakiem zapytania, gdy pupilem nie ma się kto zająć. Mniejszym problemem jest posiadanie rybek czy gryzonia, ponieważ w takich przypadkach sąsiad dokarmiający zwierzaka z całą pewnością na okres tygodnia lub dwóch w zupełności wystarczy. Posiadanie psa lub kota jest jednak bardziej skomplikowane, ponieważ te zwierzaki z reguły przyzwyczajają się do właściciela i nie mogą bez niego normalnie funkcjonować. Wbrew pozorom zabieranie pupila w podróż nie musi wiązać się – jak powszechnie sądzi większość osób – z zamieszaniem i stresem. W dobie dwudziestego pierwszego wieku możemy znaleźć przynajmniej kilka cennych rozwiązań, dzięki którym podróżowanie ze zwierzakiem domowym stanie się łatwe i co ważniejsze naprawdę przyjemne.

Badania przed podróżą

Wybierając się za granicę powinniśmy wiedzieć, iż w wielu krajach przewożenie zwierząt możliwe jest dopiero wtedy, gdy właściciel posiada ze sobą określone badania. Niektóre z nich muszą być wykonywane nawet kilka miesięcy przed planowaną podróżą, dlatego warto dowiedzieć się konkretnych informacji w tej sprawie nieco wcześniej. Pomoże to uniknąć problemów oraz sytuacji, w której niestety pies czy kot będą musiały pozostać w Polsce. Sytuacja tego typu nie jest co prawda uciążliwa, gdy chodzi o dwutygodniowy wyjazd, jednak w przypadku wyjazdu na stałe kłopot z przewozem pupila jest dość poważny. Podróżowanie ze zwierzakiem wymaga oczywiście nie tylko aktualnych badań pupila. Ważny jest dla przykładu wybór odpowiedniego środka transportu.

Środek transportu

Nie bez powodu najwygodniej podróżuje się ze zwierzakiem samochodem. Przede wszystkim mowa o komforcie jazdy, ponieważ przemieszczanie za pomocą auta wiąże się z kontrolowanymi postojami, dzięki którym zwierzak będzie mógł dla przykładu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Nieco inaczej jest z wielogodzinnymi przelotami samolotem, jednak wtedy obsługa pokładowa odpowiednio zajmuje się higieną i opieką nad psem czy też kotem. Najtrudniej podróżuje się za pomocą komunikacji miejskiej czy krajowej, ponieważ wtedy musimy mieć oko na pupila w zasadzie przez cały czas. Przede wszystkim dlatego, by nie narobił kłopotu sobie oraz pozostałym pasażerom. W takich przypadkach należy po prostu zadbać o to, by zwierzak znalazł się w specjalnie kupionym na tę okazję transporterze. Dzięki niemu sama podróż minie bezproblemowo, a nawet przyjemnie. W zależności od środka transportu czasami zakupione transportery muszą posiadać odpowiedni atest.

Transportery dla zwierząt

Oprócz wymaganych w danym kraju badań należy również zadbać o to, by zwierzak w miarę wygodnie przeżył z pewnością stresującą dla niego podróż. W takim przypadku niezbędny staje się zakup komfortowego i bezpiecznego transportera, bez którego właściciel psa czy kota nie powinien decydować się na przewóz pupila. Co więcej, w przypadku przelotów samolotem transportery lotnicze posiadające odpowiedni atest są ważnym wymogiem, bez którego zwierzę nie trafi na pokład. Warto zaznaczyć, że normalne transportery różnią się od transporterów samolotowych przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Nierzadko te ostatnie są także bardziej wygodne, dlatego bez względu na środek transportu warto od razu zainwestować w transporter lotniczy. Sprawdzi się w stu procentach podczas jazdy samochodem, a poza tym może przydać się za jakiś czas, gdy środkiem transportu podczas podróżowania ze zwierzakiem stanie się właśnie samolot.

Hotele dla zwierzaków

sklep zoologicznyAlternatywą dla podróżowania ze swoimi zwierzakami są tak zwane hotele dla zwierząt, które coraz częściej sprawdzają się także w Polsce. Warto wspomnieć, że większość psów czy kotów nie radzi sobie najlepiej w nowym środowisku bez obecności właścicieli, dlatego pozostawienie zwierzaka w hotelu jest procesem stopniowanym. Decydując się na usługi hotelu dla zwierząt należy odwiedzić wybrane miejsce przynajmniej kilka razy ze swoim pupilem. Przede wszystkim po to, by oswoił się z otoczeniem oraz swoim przyszłym opiekunem. Alternatywnie można oczywiście pozostawić psiaka czy kota ze swoją rodziną lub najbliższymi znajomymi. W ten sposób unikniemy dodatkowych nakładów finansowych, które wiążą się z pozostawieniem zwierzaka w hotelu. Z drugiej strony nie zawsze udaje się znaleźć kogoś, kto bez wahania podejmie opiekę nad czyimś zwierzakiem. W zależności od kilku czynników należy skłonić się więc w kierunku najwygodniejszej opcji.

Podróżowanie ze zwierzakiem wcale nie musi być skomplikowane i problematyczne. Należy jednak mieć świadomość tego, że na przestrzeni ostatnich kilku lat wymogi dotyczące podróżowania ze zwierzętami w niektórych przypadkach zostały bardzo zaostrzone. Wybierając się za granicę należy sprawdzić wcześniej informacje dotyczące przewozu zwierząt, ponieważ nierzadko już jakiś czas przed wylotem należy wykonać niezbędne badania kontrolne u weterynarza. W zależności od tego, czy przewozimy ze sobą kota czy też psa oraz jakim środkiem transportu podróżujemy, powinniśmy zakupić odpowiedni transporter. Często mogą to być transportery lotnicze, które posiadają odpowiednie atesty i są o wiele bardziej praktyczne niż nieco tańsze, ale jednocześnie zwykłe transportery dla zwierząt. Naszemu pupilowi podczas podróży musi być przede wszystkim wygodnie, ponieważ komfort w dużej mierze zmniejsza stres, na który pupil siłą rzeczy będzie narażony. Ważne jest również to, by zwierzak otrzymał zapas picia i jedzenia. Wszystkie wspomniane czynniki sprawią, że podróż rzeczywiście minie bezstresowo i sympatycznie. Alternatywą dla podróżowania ze zwierzakiem są hotele dla zwierząt, w których pracownicy bardzo troskliwie opiekują się pozostawionymi na określony okres czasu zwierzakami.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve + 10 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>