Zakres obowiązków rzeczoznawcy majątkowego

Zakres obowiązków rzeczoznawcy majątkowego

Rzeczoznawca majątkowy posiada szereg uprawnień, najczęściej jednak kojarzony jest z wyceną mieszkań domów. Nie oznacza to jednak, że zakres jego obowiązków ogranicza się wyłącznie do tych dwóch aspektów. W zależności od celów sporządzania wyceny, rzeczoznawca może koncentrować się na zupełnie innych aspektach. W pierwszej kolejności – jako urzędnik państwowy – rzeczoznawca musi działać zgodnie z literą prawa i bez szkody dla Skarbu Państwa.

Podczas wykonywania swoich obowiązków zmuszony jest zatem do uwzględniania wszystkich standardów zawodowych i opierania się na jasno określonych przepisów prawa. Obok określania wartości nieruchomości rzeczoznawca zajmuje się także wycenianiem maszyn oraz wszystkich tych urządzeń, które są na stałe związane z konkretnym zabudowaniem, niezależnie od ich położenia czy części składowych. Dodatkowo może też określać inne prawa do nieruchomości, niż tylko prawa własności, takie jak chociażby prawa rzeczowe czy zobowiązaniowe, a także szacowanie wartości szkód lub nakładów w kontekście danej nieruchomości. Każdy rzeczoznawca – finalizując proces wyceny – dostarcza głównym zainteresowanym operat szacunkowy, czyli dokument mający wartość urzędową i będący podsumowaniem wyceny. W takim dokumencie znajdują się między innymi informacje dotyczące konkretnego obiektu, jego charakterystycznych cech, analizy rynku nieruchomości, sposobów przeprowadzania obliczeń oraz uzasadnienia dotyczącego metod i technik szacowania. Ich wybór uzależniony jest od decyzji samego rzeczoznawcy, który stara się dopasowywać właściwe podejście do konkretnego obiektu. W jednym przypadku może sprawdzi się podejście porównawcze, w innym dochodowe.

świnka-skarbonkaOperat szacunkowy dostarczany jest w formie pisemnej, a jego forma jest precyzyjnie określona, dlatego też niezależnie od województwa z pewnością otrzymamy dokument o identycznych parametrach. Jest to spore ułatwienie, szczególnie wtedy, kiedy posiadamy nieruchomości zlokalizowane w różnych częściach kraju. Operat przyda się nam szczególnie wtedy, kiedy naszym celem będzie rozliczenie się z podatku od spadku lub darowizny, lub też kiedy będziemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Z całą pewnością urzędnicy nie będą uwzględniać dokumentów innych niż te, które sporządzone zostały przez uprawnionego rzeczoznawcy. Każdy z nich posługuje się pieczęcią państwową, dlatego też dane na temat ich działalności są ogólnie dostępne i z powodzeniem znajdziemy je nawet w spisach internetowych. Może to być dla nas zabezpieczenie przed ewentualnymi oszustami. Wszystkie wyceny, także wyceny Walor, mają za zadanie określać przede wszystkim wartość rynkową, katastralną i odtworzeniową nieruchomości, a także bankowo-hipoteczną propozycję wartości obiektu. Dodatkowo rzeczoznawca może ustalić wartość na indywidualne potrzeby danego inwestora, oszacować koszt odtworzenia obiektów budowlanych lub drzewostanów i upraw. Rzeczoznawca posiada też – oprócz rozległej wiedzy – wszelkie niezbędne narzędzia do tego, aby żądać od sądów i właściwych organów udostępnienia mu brakujących danych, zakres i zasięg jego działalności jest zatem zdecydowanie większy od „zwykłych” urzędników. Choć jeszcze do niedawna rzeczoznawca majątkowy działał przede wszystkim na zlecenie instytucji i przedsiębiorstw, coraz częściej jego klientami stają się osoby prywatne, dbające o swoje własne interesy i dobro posiadanego przez siebie majątku. Trudno zresztą zakładać, że wyceny domów czy mieszkań będzie się dokonywało bezcelowo. Za każdym razem rzeczoznawca musi dostać konkretną informację na temat przyczyny szacowania. Choć powodów może być nieskończenie wiele, najczęściej możliwe jest wytypowanie podstawowych celów, dla których wycenia się najczęściej. Oprócz celów ustawowych, takich jak chociażby kwestie podatkowe, możliwe jest kontaktowanie się z rzeczoznawcą kiedy niezbędne jest dobre przemyślenie decyzji dotyczącej sprzedaży czy kupna konkretnej nieruchomości. Konsultacja nie musi się przy tym kończyć sporządzeniem operatu, może być jednak niezbędna w przypadku dobrego przemyślenia czy dany moment jest najlepszy, aby włączyć się w przestrzeń rynku. Własnościowe mieszkanie jest niezwykle cennym majątkiem nie powinno się więc nim pochopnie rozporządzać. Rozmowa z rzeczoznawcą jest więc przejawem zdrowego rozsądku i może uchronić przed stratami finansowymi. Dlaczego? Dlatego, że jest wiele przypadków, kiedy niedoszli nabywcy niedokładnie przyjrzeli się nieruchomości, którą kupili lub dlatego, że wielu pechowców oddało swoje mieszkania, domy i firmy praktycznie za bezcen, nie mając świadomości ile naprawdę są warte.

Sprzedając mieszkanie czy dom trzeba posiadać wiedzę na temat wszystkich ich aspektów, włącznie z ceną działki i wszystkich aspektów, które mogą decydować o wartości obiektu. Wycena nie jest powszechnym obowiązkiem, niemniej jednak wydaje się być podstawą do tego, aby rozsądnie zarządzać posiadanymi przez siebie nieruchomościami. Wycena nie musi być zlecana wyłącznie wtedy, kiedy zamierzamy podjąć decyzję o sprzedaży, ale także wtedy, kiedy wcielamy się w rolę kupujących. Wiele z nieruchomości posiada nie tylko zawyżone ceny, ponieważ właściciele sami ustalają sobie kwotę sprzedaży, ale także wady, które mogą solidnie uprzykrzyć życie nowym lokatorom. Jako, ze rzeczoznawca ma dostęp do ksiąg wieczystych oraz planów miejscowych, znacznie szybciej może wychwycić potencjalne pułapki, z których później trudno będzie wybrnąć bez szwanku. Świadomość wartości nieruchomości jest więc w interesie obu stron transakcji, bardzo często nie posiadających ani wiedzy, ani kompetencji, aby zarządzać obiektami nieruchomościowymi. Wiedząc jakim majątkiem dysponujemy zdecydowanie łatwiej też planować dalsze działania związane z jego rozwojem – mieszkanie możemy wynająć lub wyremontować, dzięki czemu będziemy w stanie zwiększyć jego wartość, natomiast kupując nieruchomość zdecydowanie szybciej będziemy mogli ocenić czy transakcja jest dla nas opłacalna i czy nie będzie pociągać dalszych kosztów, których pierwotnie nie planowaliśmy.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − eleven =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>