Przygotowania do sprzedaży mieszkania

Przygotowania do sprzedaży mieszkania

nowe mieszkaniaSprzedaż mieszkań nie należy do najłatwiejszych, co widać zresztą na ilości ogłoszeń, które czasami udostępniane są wielokrotnie na stronach internetowych czy też w specjalistycznej prasie. Ze względu na to, że każdy lokal jest inny, a rynek nieruchomości rządzi się własnymi prawami, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy kupna-sprzedaży tak, aby na transakcji zyskać a nie stracić.

Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy z tego, że sprzedaż mieszkań powinna być strategicznie rozplanowana i nie podejmowana w sposób pochopny czy też zupełnie spontaniczny. Ze względu na to, że lokale własnościowe należą do istotnych części prywatnych majątków, trudno wyobrazić sobie, że mogłyby być oddane zupełnie za bezcen. Właściciele powinni wiec bardzo dobrze badać rynek i wybierać najodpowiedniejszy moment do łączenia się w przestrzeń transakcyjną, dzięki czemu wartość nieruchomości byłaby adekwatna do rzeczywistego stanu. Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od szczęścia oraz zainteresowania odbiorców, niemniej jednak niezwykle ważne jest pilnowanie, aby jak najlepiej zaprezentować się na tle konkurencji. Właściciele nie tylko muszą stworzyć atrakcyjne ogłoszenie, które byłoby widoczne na tle tysięcy pozostałych ofert, ale także sprawić, że zainteresowani ogłoszeniem odbiorcy byliby chętni odkupić od nich lokal. Nie zawsze więc zainteresowanie ofertami jest jednoznaczne z możliwością sprzedaży. Jeżeli więc kilkukrotnie okazywało się, że odwiedzający nas potencjalni klienci oglądali nasze mieszkanie, ale nie zdecydowali się na sprzedaż, a nasze ogłoszenie wystawiane było już wiele razy, powinniśmy sprawdzić, co jest nie tak – albo z treścią oferty, albo z samym lokalem.

Wiadomo, że czasami działa trzeci czynnik, jakim są migracje w przestrzeni samej branży, ponieważ dynamika zmian na rynku nieruchomości jest przeogromna. Czasami więc warto zaczekać kilka miesięcy i sprawić, aż wszystko się uspokoi i dopiero wtedy podjąć kolejny raz wysiłki sprzedażowe. Może się bowiem okazać, że dysponujemy mieszkaniem w zabytkowej kamienicy, ale akurat w danym momencie zdecydowanie większą popularnością cieszą się mieszkania w nowym budownictwie. Podejmując decyzję o przygotowaniu oferty niezbędne jest zatem liczenie się z tym, że otrzymamy zapłatę zdecydowanie niższą od tej, której moglibyśmy oczekiwać. Bardzo często jednak wiele zależy od nas samych, ponieważ w myśl zasady jak cię widzą tak cię piszą, wystawiane przez nas lokale powinny być odpowiednio zaaranżowane i przygotowane. Im mniej zbędnych przedmiotów będzie znajdować się w pomieszczeniach, które będą udostępniane ocenie potencjalnego nabywcy, tym lepiej, dlatego też właściciele nie zawsze działają zgodnie z podstawowymi wytycznymi marketingu. Pamiętajmy, że wszystko zależy od odpowiedniej prezencji, która niejednokrotnie jest kluczem do całego sukcesu. O tym jak ważne jest tego typu działanie świadczy chociażby home staging czyli działalność polegająca na odpowiednim aranżowaniu wnętrz głównie na cele korzystnej sprzedaży przestrzeni. Lokale są zatem wysprzątane i umeblowane tak, aby każdy potencjalny klient miał szansę chociaż przez chwilę poczuć się jak u siebie.firma deweloperska

Właściciele powinni zatem zadbać o to, aby wewnątrz było schludnie i czysto, a ewentualne niedociągnięcia mieszkania skutecznie zatuszowane. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przeprowadzić remontu przed wystawieniem lokalu na sprzedaż, warto przynajmniej podretuszować ewentualne ubytki, takie jak chociażby brudne okna, cieknące krany czy odklejające się tapety. Jeżeli lokale będą zaniedbane, odbiorca będzie miał prawo zakładać, że jesteśmy niesolidni i niechlujni, przez co mieszkanie nie nadaje się do użytku. Dobrze więc mieć świadomość, że podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży w całym procesie funkcjonują dwie strony, dlatego zarówno sprzedawca, jak i nabywca posiadają szereg obowiązków i praw, które powinny być przestrzegane w myśl zasady uczciwego biznesu. W taki sposób zwiększamy sobie bowiem szansę na zyskowną transakcję, z minimalizacją ryzyka.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen + nine =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>